• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar15.838315.9018
Euro16.858016.9256
Takvim
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret195714
IPARD YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI

Yenilenebilir Enerji Yatırımları

Tarım Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, IPARD 2 döneminde Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Sektörü ile Yenilenebilir Enerji Yatırımları Projeleri için hibe desteği vermeye başlamıştır.

IPARD projeleri ile kar elde etmeyi amaçlayan tesislerin ulusal şebekeye bağlanmasıyla satışı amaçlayan ve nüfusu 20.000 i geçmeyen kırsal alanlarda uygulanması gerekmektedir. Proje bütçesi 5.000 € dan başlamak üzere 500.000 € ya kadar çıkmaktadır. Hibe oranı; Ağrı, Ardahan, Balıkesir, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Isparta, Karaman, Kars, Mersin, Muş, Tokat ve Yozgat illerinde %65, destek kapsamındaki diğer illerde %55 tir. Enerji üretim kapasitesi, lisanssız elektrik üretim izni olan 1 MW belirlenmiştir. Sadece mikro kojenerasyon sistemleri için kapasite 100 KW dir. TKDK proje kapsamında; yeni tesislerin inşa edilmesi, makine ve ekipmanların alımı, trafo, nakil hatları, devre kesici gibi şebeke bağlantıları için gerekli harcamalar, bilgi teknolojileri donanım ve yazılımları desteklemektedir.

Yenilenebilir Enerji Yatırımları ile destek verilen alt sektörler;

Fotovoltaik Güneş Enerjisi Santralleri,

Yoğunlaştırılmış Güneş Enerjisi Santralleri,

Rüzgar Enerji Santralleri,

Biyokütle Enerji Santralleri,

Jeotermal Enerji Santralleri,

Mikro Kojenerasyon Sistemleri şeklindedir.

 

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

  
911 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın